Zawsze wierzyłem w Polskę i innowacyjność tego kraju (a może bardziej w ludzi, którzy w nim mieszkają). Mimo, że wielu młodych ludzi emigruje z Polski do krajów Unii Europejskiej (lub jeszcze dalej) – grono polskich firm coraz śmielej zaczyna poczynać sobie na rynkach zagranicznych.

Bez wątpienia napawa mnie to dumą i pokazuje, że wielu Polaków mimo problemów w uzyskaniu dotacji oraz skomplikowanych uregulowań prawnych (tak, też przechodziłem przez zakładanie firmy) potrafi dać radę. Nie tylko na naszym rodzimym rynku, ale też za granicą – Polskie startupy zaczynają być zauważane. Mam też wrażenie, że Polacy zaczynają wychodzić z cienia sąsiadów z Zachodu – tak na prawdę wszystko jeszcze przed nami.

Poniżej chciałem przedstawić kilka start-upów, które moim zdaniem należy obserwować w przeciągu najbliższych kilku miesięcy / lat.

Zortrax

Zortrax - Polskie Startupy

O tej firmie niedawno było dość głośno, ponieważ podpisała ona konrakt na dostarczenie drukarek 3D dla jednego z największych producentów komputerów – czyli dla firmy Dell. Dell złożył zamówienie na 5 tysięcy sztuk jednego z flagowych urządzeń firmy Zortrax – modelu drukarki M200. Sukces ten został również opisany w wielu portalach zagranicznych. Firma ta rozpoczęła swoją działalność od kampanii na portalu Kickstarter – w ciągu 10 dni osiągnęli cel 100 tys. dolarów i zaczęli produkcję modelu M200

Brand 24

brand24 - Polskie Startupy

Firma ta zajmuje się monitorowaniem sieci / internetu, dzięki algorytmom wdrożonym w tym produkcie  wszystkie wzmianki na temat twojej marki, interesującej cię frazy itp. są widoczne w panelu na stronie. Niewątpliwie jest to bardzo wygodne narzędzie, które pozwoli w lepszy sposób prowadzić komunikację marki z konsumentem, niezależnie w którym miejscu w sieci  konsument o nią pyta. Aplikacja Brand 24 zbiera informacje z różnych źródeł w sieci tj. z blogów, for internetowych oraz mediów społecznościowych. Ponadto, wyniki wyszukiwań przedstawione są w bardzo przejrzysty sposób.

Kilka miesięcy temu wystartowała publiczna wersja beta aplikacji dedykowana dla Stanów Zjednoczonych oraz Indonezji. Z tego co widziałem, aplikacja ta dobrze radzi sobie na tych rynkach i rokuje bardzo dobrze! Nic, tylko trzymać kciuki.

Brainly

brainly - Polskie Startupy

Firma ta rozpoczęła swoją działalność w 2009 roku pod nazwą zadane.pl. Jest to serwisy typu Q&A, początkowo przeznaczony dla uczniów. Mogli oni tam zadać pytanie i otrzymać na nie odpowiedź. Jak zapewne się domyślacie największym wyzwaniem tego typu serwisu jest zachęcenie użytkowników nie tylko do zadawania pytań, ale też do udzielania na nie odpowiedzi.Zaangażowanie użytkowników producenci aplikacji uzyskali dając użytkownikom do dyspozycji punkty, które tracą podczas zadawania pytań a zyskują podczas udzielania odpowiedzi… dziś aplikacja ta dostępna jest w 35 krajach oraz generuje ruch na poziomie 22 milionów unikalnych użytkowników miesięcznie. 

NeurOn – Intelclinic

NeurOn - Polskie Startupy

NeurOn jest maską, która pomoże Ci efektywnie zarządzać twoim snem. Dzięki zainstalowanym w masce elektrodom będziesz w stanie wyspać się już w dwie godziny (przynajmniej tak obiecują producenci)!

Maska ta bazuje na teorii tzw. snu polifazowego. Dzięki zainstalowanym elektrodom maska wybudzi Cię w odpowiednim momencie i pozwoli Ci czerpać ze snu to, co najważniejsze. Kampania maski NeurOn rozpoczęła się również na Kickstarterze – tak, jak w przypadku firmy Zortrax. NeurOn w ciągu niespełna 24 godzin uzyskał zakładany cel finansowania – 100 tys dolarów.

UXPin

UXPin - Polskie Startupy

Start-up ten rozpoczął swoją działalność w 2010 roku, rozwijając aplikację do tworzeniem makiet stron www oraz aplikacji mobilnych. Aplikacja ta w łatwy sposób pozwala przenieść szkice na projekty w serwisie.

Kilka dni temu start-up ten otrzymał drugą rundę finansowania w wysokości 1,6 miliona dolarów. Ponoć z rozwiązań tej aplikacji korzystają tacy giganci jak Microsoft, Red Bull oraz NBC.

Mam nadzieję, że tego typu start-upów pojawi się w Polsce więcej! Duma rozpiera, brawo dla wszystkich (również dla tych, których zapomniałem wymienić)