Wpadłem ostatnio na bardzo ciekawe badanie, którego celem było zweryfikowanie kto jest bardziej popularny wśród nastolatków w Stanach Zjednoczonych. Czy są to gwiazdy takie jak te, które my znamy z wielkich ekranów / sceny, czy może twórcy, którzy publikują swoje nagrania na YouTube? 

youtube-stars-more-popular-among-teens

Przebadanych zostało 1500 Amerykańskich nastolatków, w wieku 13-17 lat, co stanowi dość sporą próbę badawczą. Badanym pokazywano twarze 20 osób, połową z nich były gwiazdy z Hollywood (takie jak Jennifer Lawrence, Katy Perry, Johnny Depp), drugą połowę stanowili twórcy, którzy posiadają największą ilość subskrybentów na YouTube (Smosh, The Fine Bros., PewDiePie – i szczerze po raz pierwszy o nich słyszę, a YouTube jako tako kojarzę).

Zadaniem badanych było oszacowanie za pomocą „suwaka”na ile dane osoby są autentyczne, ich przekaz jest klarowny, itd.

Co się okazało?

Okazało się, że to właśnie twórcy z YouTube znajdują się w czołówce tego rankingu! Ponadto, twórcy YouTube uznawani są przez nastolatków za bardziej: angażujących, „super” oraz rozpoznawalnych / zauważalnych. Twórcy YouTube, zostali również uznani są osoby, które mają większy wpływ na nastolatków niż gwiazdy mainstreamowe jeśli chodzi o decyzję zakupowe. Sami spójrzcie na wyniki:

youtube-stars-shine-brightest

 

 

Zaskoczeni? Uwierzcie, że ja również przeżyłem niemały szok.

Czy to koniec gwiazd jakie znaliśmy do tej pory? Przypuszczam, że są to dalsze oznaki agonii mediów tradycyjnych, które wkrótce zostaną wyparte przez media nowoczesne. Media zmienią format, a stare gwiazdy zostaną nimi już tylko dla naszego pokolenia.

Byłbym ciekawy wyników takiego badania w Polsce. Obstawiam, że większą popularnością cieszyliby się polscy twórcy tacy jak SA Wardęga, czy Abstrachuje, aniżeli filmowe gwiazdy, np. Borys Szyc oraz Tomasz Kot.

Źródło: http://variety.com