Wiem, że może wyda to się dziwne, ale Stany Zjednoczone właśnie przechodzą rewolucje jeśli chodzi o system płatności i sposób autoryzacji transakcji płatniczych. Amerykanie do tej pory przyzwyczajeni do podpisywania każdej transakcji dokonywanej kartą, będą musieli zmienić swoje przyzwyczajenia, gdyż banki wprowadzają bardziej bezpieczną formę autoryzacji transakcji, czyli… kody PIN oraz chip (w Polsce dostępne już od dłuższego czasu).

płatności mobilne w polsce

Zmiana ta oczywiście nie jest łatwa do wprowadzenia. Dlatego Mastercard daje czas przedsiębiorcom do października 2015 roku na przystosowanie terminali płatniczych, które będą w pełni współpracowały z kartami z chipem / na PIN.

Płatności w Polsce

A jak wygląda rynek transakcji płatniczych w Polsce? Wg. Organizacji Visa – Polska jest trzecim krajem w Unii Europejskiej pod względem przetwarzania transakcji. Jednak jesteśmy liderem jeśli chodzi o płatności bezdotykowe. Około 20 mln transakcji w Polsce dokonywanych jest w ten sposób.

Polska jest również trzecim krajem w Europie, jeśli chodzi o płatności mobilne. Najwięcej płatności mobilnych dokonuje się w Norwegii – sądzę, że można uznać to za dobry wynik w szczególności, że nie mamy dostępności do aplikacji takich jak Google Walet, Sqare czy PayPall Bacon. Ten model płatności popularyzuje się wraz ze wzrostem użytkowników smartphonów. Poniżej możecie znaleźć informację o metodach płatności wchodzących w skład „płatności mobilnych”:

W Polsce pojawiła się aplikacja o nazwie IKO, która w grudniu (10 miesięcy po uruchomieniu) przekroczyła liczbę ponad 100 tys. użytkowników. Za pomocą tej aplikacji użytkownicy dokonali płatności na kwotę 66 milionów złotych. Coraz częściej banki umożliwiają nam korzystanie z płatności mobilnych, np. Alior Bank, który wprowadził naklejkę zbliżeniową działającą w sposób zbliżony do kart PayPass.

Płatności biometryczne

Przyszłością jednak są biometryczne autoryzacje płatności, które jeszcze nie są tak popularne w Europie. Biometria jest nauką zajmującą się badaniem zmienności populacji organizmów. Nauka ta ma wiele zastosowań: dostęp do komputerów, uwierzytelnianie dostępu dla personelu itd. W skład weryfikacji biometrycznej wchodzą metody takie jaki: skanowanie siatkówki oka czy skanowanie linii papilarnych. Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest weryfikacja naczyń krwionośnych, którą zastosować można właśnie w przypadku autoryzacji płatności. Weryfikacja linii papilarnych nie jest (jakby mogło się wydawać) najbezpieczniejszym sposobem autoryzacji płatności – już dziś można znaleźć narzędzia, które mogą w łatwy sposób skopiować nasze linie papilarne.

W najnowszych iPhonach, można już spotkać biometryczną weryfikację użytkownika – pozostaje tylko kwestią czasu kiedy takie rozwiązania staną się standardem, a metody płatności zostaną przystosowane do obowiązujących technologii.

Proces takiej autoryzacji jest bardzo prosty – wkładamy kartę do bankomatu, przykładamy palec do czytnika w bankomacie i voilà! mamy swoją gotówkę. W Japonii ok. 1/3 bankomatów wyposażonych jest w czytniki biometryczne. Jednak w Polsce / Europie to nadal dość futurystyczna wizja. Zmiany takie wymagają sporych inwestycji infrastrukturalnych. Banki takie BZWBK oraz Getin przymierzały się do autoryzacji takich płatności, ale zrezygnowały z tej operacji, uznając ją na obecnym etapie za nieopłacalną.

Podsumowanie

Można chyba zatem powiedzieć, że Polska jest innowacyjnym krajem jeśli chodzi o sposoby płatności i w bardzo szybki sposób przystosowujemy się do nowych metod płatności. Dowodem tego są dane płatności bezdotykowych, w których Polska króluje jeśli chodzi o rynek europejski. Mam nadzieję, że Polska będzie krajem, który również będzie przodował w płatnościach biometrycznych. A Ty jaki sposób płatności preferujesz?

 

Źródła:

The Verge – The US is switching from credit card signatures to PINs, but banks need to get on board

Interaktywnie.com – Płatności mobilne. Tak będziemy płacić w sklepach w 2015 roku