Zastanawialiście się jak widzi was Facebook czy którykolwiek z portali społecznościowych kiedy zakochujemy się, a status naszego związku z „wolny” zmienia się na „w związku”?

Najprawdopodobniej tego się nie spodziewaliście, ale okazuje się, że proces ten Facebook rozumie o wiele bardziej niż nam się wydaje i istnieją na to statystyczne dowody! Otóż jeden z badaczy portalu Facebook, Carlos Diuk, postanowił zbadać nasze życie uczuciowe właśnie na FB.

związki na facebooku

Okazuje się, że ok. 100 dni przed rozpoczęciem związku Facebook widzi powolny, ale stały wzrost publikowanych postów na tablicy. Liczba ta wzrasta do momentu, w którym osiągamy punkt zero – czyli formalizujemy nasz związek zmianą statusu. Wtedy też liczba publikowanych statusów zaczyna się zmniejszać. W szczytowym momencie publikujemy 1,67 postów dziennie. Następnie ich ilość spada, aby osiągnąć 1,53 publikowanych postów dziennie w 85 dniu naszego związku. Jeśli checie dowiedzieć się jak wygląda długość naszych związków kliknijcie tutaj.

 

związki na facebooku

 

Zapewne nikogo nie zdziwi twierdzenie, że ludzie w związkach są szczęśliwsi. Sądziliście. że umknie to Facebookowi? Poniżej znajdziecie wykres, który pokazuje zmianę sentymentu publikowanych postów po rozpoczęciu związku.

 

związki na facebooku

 

Nie tylko Facebook wie kiedy rozpoczyna i kończy się twój związek. Takie dane dostarczamy również Twitterowi. Dane z Twittera analizowało trzech badaczy, a wnioski z ich pracy można skrócić w taki oto sposób:

1. Im bliżej rozpadu naszego związku, tym mniej ćwierkamy z naszymi drugimi połówkami.

2. Po rozstaniu możesz liczyć się ze spadkiem followersów.

3. Im bliżej końca związku, tym jedna z połówek wysyła więcej wiadomości niż ta druga – powstaje pewnego rodzaju komunikacyjna asymetria.

4. Tweety użytkowników są bardziej depresyjne.

Bardzo ciekawy jest również wykres słów, których używała para przed (a) rozstaniem oraz później (b). Nie sądzicie?

 

związki na facebooku

Podsumowując

Portale społecznościowe wiedzą lepiej niż ty kiedy rozpada / powstaje twój związek. Zapewne większość z was nie była świadomych faktu, że portale społecznościowe dysponują takimi danymi – oraz, że są one w taki sposób przetwarzane.

Ilość danych, które udostępniamy na portalach społecznościowych jest ogromna i jak widać z przykładów opisanych powyżej nie zawsze musimy je komunikować wprost (np. zmieniając status związku). Nie zdziw się więc, gdy zanim pomyślisz o zmianie statusu związku otrzymasz powiadomienie z prośbą o jego aktualizację. Spryciarze.

A teraz zastanów się ile o tobie, o nas wiedzą portale społecznościowe? Przeprowadzając takie analizy możliwości targetowania reklam oraz serwowania treści sponsorowanych – są wręcz nieograniczone.

 

źródła:

Związki na Facebook

Związki na Twitter

Obrazek główny

Kris Olin